Шлях до Кріпацтва. Вступ

06/02/2012 § Залишити коментар

Шлях до Кріпацтва — найвідоміша книжка Фрідріха Августа фон Хаєка, але її шлях до читачів не був прямим. Її історія розпочинається з написаних Хаєком на початку 1930-тих нотаток для директора Лондонської школи економіки, сера Вільяма Беверіджа, в яких була піддана сумніву поширена на той час точка зору, що фашизм є останнім подихом вмираючого капіталізму. Нотатки були допрацьовані до журнальної статті, та частково мали бути включені до більшої книги, але під час Другої світової війни Хаєк вирішив видати їх окремо. Хоча видавництво Роутледж без проблем випустило книжку Хаєка у Великобританії, три американських видавництва відмовились від рукопису і лише четверте, Видавництво Чиказького університету, погодилось видати його.

Книга була написана для читачів у Великобританії, тому директор видавництва, Джозеф Брандт, не очікував особливого успіху в Штатах. Брандт сподівався залучити відомого журналіста газети Нью-Йорк Геральд Тріб’юн та письменника Волтера Ліппмана аби той написав передмову, а внутрішній переписці він зізнався, що в такому випадку можливо вдасться продати від двох до трьох тисяч примірників. В протилежному випадку вдасться продати до 900 примірників. На жаль, Ліппман відмовився через заклопотаність роботою над власною книжкою, так само відмовився кандидат в Президенти США на виборах 1940 року Венделл Вілкі, книга «Один Світ» якого стала бест-селером. Джон Чамберлен, редактор літературного огляду в Нью-Йорк Таймс, був взятий на цю роботу.

Надія була на те, що Брандт не той, хто кидає гроші на вітер. Після першого видання в 1944 році, Видавництво Чиказького університету продало близько 350000 примірників «Шляху до Кріпацтва». Роутледж випустило додаткові тисячі примірників книжки, але точна кількість невідома: видавництво не надає надійних даних. Також невідома точна кількість надрукованих примірників книги в перекладі, не в останню чергу через те, що частина з них були поширені через самвидав за Залізним занавісом протягом Холодної війни.

Однак ця книжка подобалась і подобається не всім. Інтелігенція, особливо в Сполучених Штатах, сприйняла книжку з поблажливістю та, інколи, з сарказмом. Дипломат в Британському посольстві у Вашингтоні, Ісая Берлін, в квітні 1945 року написав в листі другу, що він «досі читає жахливого Хаєка». Економіст Мінс Гардінер не мав такої витривалості; прочитавши 50 сторінок він поскаржився видавцеві Енциклопедії Британніка, що «не може проковтнути ані карплі більше». Філософ Рудольф Карнап, в листі другу Хаєка Карлу Попперу зізнавався, що взагалі здивований його визнанням фон Хаєка. Сам я книжку не читав; вона популярна в цій країні, її багато обговорюють, але схвальні відгуки, в основному, належать прибічникам вільного підтприємництва та нестриманого капіталізму, а прибічники лівих ідей вважають його реакціонером.»

Ті, хто подібно Карнапу не читаючи книжку Хаєка гадають що заздалегідь знають, що там написано, мають бути готовими до деяких несподіванок. Прибічники лівих поглядів можуть на початку зазирнути в главу 3, де Хаєк обговорює деякі типи державного втручання, з якими він згоден погодитись, принаймні в 1944 році. Прибічники правих поглядів, натомість, можуть дізнатись про відмінність, на думку Хаєка, між лібералом та консерватором в передмові до американського видання 1956 року. Всі будуть здивовані прочитаним.

У вступі я намагаюсь простежити історію невеличкої книжки Хаєка, зобразити контекст, в якому вона з’явилась, та як вона поступово отримала остаточний вигляд. Потім будуть згадані як позитивні, так і негативні відгуки на книгу, які перетворили її на культурний символ. Оскільки навколо неї точилось багато суперечок, я прокоментую деякі з найпослідовніших закидів на її адресу. На мою думку, не всі закиди обгрунтовані: книжку Хаєка читали багато людей, та не завжди досить уважно. Нарешті, я зроблю огляд впливових ідей книги.

Advertisements

Tagged: ,

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

What’s this?

You are currently reading Шлях до Кріпацтва. Вступ at Коментарі.

meta

%d блогерам подобається це: