Безпека та Свобода

02/02/2012 § Залишити коментар

Все суспільство буде єдиною конторою та єдиною фабрикою з рівністю праці та рівністю оплати.
–Володимир Ленін. «Государство и Революция» (1917)

В країні, де єдиним працедавцем є держава, цей захід означає повільну голодну смерть. Старий принцип: хто не працює, той не їсть, замінений новим: хто не підкориться, той не їсть.
–Лев Троцький. «Преданная революция: Что такое СССР и куда он идет?»(1937)

Вважають, достоту як у випадку оманливої «економічної свободи», але з більшим правом, що економічна безпека є неодмінною умовою справжньої свободи. Людина, неспроможна забезпечити собі успіх власними силами, рідко володіє незалежним духом і сильною вдачею. Але ідея економічної безпеки не менш розпливчаста й неоднозначна, як і більшість понять у цій галузі. Саме тому загальне прагнення до цієї безпеки може становити небезпеку для свободи. І справді, коли брати цю безпеку в абсолютному розумінні, прагнення до безпеки, замість відкрити шлях до свободи, спричинить якнайсерйознішу загрозу для неї.

Насамперед корисно розрізнювати два види безпеки: перший різновид — це безпека обмежена, яку можна гарантувати всім; це не привілей, а законна приналежність кожної людини; другий різновид — це безпека абсолютна, яку вільне суспільство не може дарувати всім і яку слід розглядати як привілей — за винятком окремих випадків. Так, наприклад, суддя повинен мати цілковиту незалежність у інтересах самого ж суспільства.

[…] В принципі не має виникати несумісність між втручаннями держави у справу ґарантування людям більшої безпеки та індивідуальною свободою. У разі природних катастроф держава також може пропонувати свою допомогу, на спричиняючи цим жодних проблем. Щоразу, коли спільнота спроможна пом’якшити наслідки катастроф, проти яких індивід безпорадний, вона повинна робити це.

Існує […] одна надзвичайно важлива проблема, а саме проблема боротьби проти загальних коливань економічної активності і періодичних хвиль масового безробіття, які їх супроводжують. Це одна з найсерйозніших і найделікатніших проблем нашої сучасності. її розв’язання вимагає великих зусиль із боку планового врядування, взятого в його позитивному значенні, але воно не передбачає, і не повинне передбачати, того різновиду планового врядування, яке придушить ринок. […]

Але існує й інший різновид «планового врядування з метою ґарантування соціальної безпеки», який становить загрозу свободі. Таке планове врядування має на меті захищати індивідів або суспільні групи від поменшення їхніх прибутків, а такі речі трапляються щодня, без жодної вини з боку зацікавлених осіб, у суспільстві вільної конкуренції. Отже, йдеться про те, щоб запобігти втратам грошей, які, без жодного морального виправдання, мають місце за режиму конкуренції і часто піддають індивідів дуже тяжким випробуванням. Такі претензії на безпеку — це тільки виражені в іншій формі претензії на справедливу оплату праці, оплату, пропорційну суб’єктивним заслугам, а не об’єктивному результату докладених зусиль. Така концепція безпеки або справедливості виглядає несумісною з вільним вибором професії. […]

Неможливо […] забезпечити стабільні прибутки для всіх за умови, якщо зберігатиметься свобода вибору професії. А якщо ми гарантуємо цю стабільність лише обмеженій кількості осіб, то тим самим ми поменшимо безпеку інших Очевидно, що неможливо забезпечити незмінний прибуток для всіх людей, не скасувавши свободу вибору професії. І хоча, в загальному випадку, ґарантію стабільного прибутку для всіх розглядають як цілком справеливу соціальну вимогу, як такий собі ідеал, якихось цілеспрямованих дій з метою її досягти ми не спостерігаємо. Робляться спроби забезпечити такі ґарантії для певних прошарків населення, для тих чи тих суспільних груп і це призводить до постійного погіршення становища та соціальної безпеки інших. Тож не дивно, що привілей соціальної безпеки набирає в очах людей усе більшої ваги. Таким чином, вимоги забезпечення соціальних ґарантій лунають усе частіше і наполегливіше. Кінець кінцем таких ґарантій люди зажадають за будь-яку ціну, навіть за ціну свободи.

Advertisements

Tagged: , ,

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

What’s this?

You are currently reading Безпека та Свобода at Коментарі.

meta

%d блогерам подобається це: